Perfumy z ambrą – w czym tkwi ich fenomen?

Składników, tworzących kompozycje zapachowe jest mnóstwo. Często jednak szukając dla siebie wymarzonych perfum nie zwracamy uwagi na ich anatomię. Najważniejsze dla nas jest to, by aromat skradł nasze serce i wpasował się w nasz gust. Producenci zapachów dwoją się i troją by spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów. Z tego właśnie względu często używają w swoich pachnidłach składników drogocennych i wyjątkowych. Jednym z nich bez wątpienia jest ambra. W dzisiejszym artykule zdradzamy co nieco na jej temat i wyjaśniamy, dlaczego perfumy z jej dodatkiem są warte zainteresowania.

Ambra jako kuszący i tajemniczy składnik perfum

Na wstępie należy wyjaśnić, czym właściwie jest ambra i co kryje się pod jej pojęciem. To składnik perfum, pochodzenia zwierzęcego, który pozyskuje się z przewodu pokarmowego kaszalota. Najprawdopodobniej powstaje on na skutek niestrawności zwierzęcia. Świeża ambra ma jednak odrzucający zapach, który z pewnością wielu nie przypadłby do gustu. Dopiero po wysuszeniu składnik ten przechodzi metamorfozę i cieszy przyjemnym dla nosa aromatem. Ambra to gruda o konsystencji wosku. Jest miękka ale też krucha.

Ambrę znajdziemy zarówno w zapachach przeznaczonych dla kobiet jak i dla mężczyzn. Najczęściej wykorzystywana jest w kompozycjach jako utrwalacz. Dzięki niej perfumy stają się trwałe i bardziej intensywne. Jeśli chodzi o sam aromat ambry, wyczuwa się w nim zarówno gorycz jak i słodycz. Porównać można go do zapachu żywicy bądź intensywnych kadzidełek. Ambra uznawana jest za afrodyzjak gdyż perfumy z jej dodatkiem potrafią rozbudzić zmysły i przykuć uwagę płci przeciwnej. Oprócz tego są niezwykle kuszące oraz tajemnicze. Ambra często zestawiana jest z wanilią, piżmem czy cynamonem – z tymi składnikami tworzy doskonałą i przyjemną dla nozdrzy mieszankę.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że kaszaloty są pod ochroną. Z tego właśnie względu w zapachach coraz częściej stosuje się syntetyczne odpowiedniki tego drogocennego składnika.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://perfumowyblog.pl/ambra-kuszacy-i-tajemniczy-skladnik-perfum/