Fornir – dlaczego tak chętnie stosowany jest przez producentów mebli?

Fornir to nic innego jak naturalna okleina meblowa, która cieszy się ogromną popularnością już od wielu lat. Rozwój technologii jak również rozmaite modyfikacje doprowadziły do tego, iż w dzisiejszych czasach dostępnych jest mnóstwo rodzajów oklein z różnorodnych drzew.

Fornir świetnie sprawdzi się w przypadku gdy chcemy odnowić stare meble – nada im estetycznego wyglądu i sprawi, iż będą doskonale prezentowały się pod względem wizualnym przez wiele lat. Fornir jest odporny na zarysowania oraz obicia. Odpowiednio pielęgnowany jest w stanie przetrwać w nienaruszonym stanie przez bardzo długi czas. Można wykańczać nim nie tylko meble, ale i drzwi.

RODZAJE FORNIRU

Wyróżnia się trzy główne rodzaje forniru. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg rozmaitych oklein, różniących się od siebie kolorami, procesem tworzenia, a także odmianami: od matowego, poprzez półmat i ten na wysoki połysk.

Fornir naturalny

Tworzony jest poprzez skrawanie powierzchniowej warstwy naturalnego drewna. Naturalny fornir łączony jest z zachowaniem odpowiedniej kolejności. Arkusze są na tyle duże, iż można używać ich do oklejania mebli o bardzo dużych powierzchniach.

Fornir modyfikowany

Ten rodzaj forniru również wytwarzany jest z naturalnego drewna, jednak poddawany jest on procesowi barwienia po to, by uwydatnić usłojenia danego gatunku drewna. Taka technika pomaga jak najwierniej odwzorować różne gatunki drzew egzotycznych.

Fornir kamienny

Fornir kamienny idealnie nadaje się do oklejania mebli łazienkowych. Wytwarzany jest poprzez proces produkcji warstwowej struktury kamiennych łupków. Wbrew pozorom fornir kamienny cechuje się lekkością i elastycznością.

ZALETY STOSOWANIA FORNIRU

Fornirowanie to rozwiązanie, które posiada mnóstwo zalet. Jego zastosowanie umożliwia wytwarzanie wyrobów estetycznych o wysokiej jakości. Poniżej przedstawiamy pokrótce plusy takiego rozwiązania:

  • doskonały sposób na odnowienie mebli i nadanie im nutki elegancji
  • meble pokryte fornirem cieszą oko swoją estetyką przez długie lata
  • fornir znacznie lepiej znosi kontakt z wodą niż ma to miejsce w przypadku innych oklein laminowanych
  • wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne jak również powstawanie rys
  • fornir to twarda warstwa znajdująca się na powierzchni mebla, która gwarantuje ochronę przed wilgocią i jest odporna na odkształcenia
  • naturalna, drewniana okleina wprowadza do pomieszczeń niezwykły klimat i jest w stanie stworzyć wyjątkową aranżację

GDZIE OBECNIE WYKORZYSTUJE SIĘ FORNIR?

Fornir stosowany jest na szeroką skalę w produkcji mebli oraz aranżacji wnętrz. Producenci często stosują go jako alternatywę dla zwykłej okleiny meblowej. Wykańczają nimi fronty szafek kuchennych, skrzyń i mebli. Fornirowanie doskonale sprawdza się w przypadku mebli wolnostojących, które dobrze widoczne są z każdej strony.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, fornir służy także jako okleina elementów wykończenia wnętrz. Można stosować go na drzwiach, parapetach czy panelach ściennych.