Cytryna w perfumach

W drogeryjnych półkach możemy spotkać się z zapachami kwiatowymi, korzennymi, przyprawowymi, drzewnymi czy cytrusowymi – te ostatnie są szczególnie chętnie wybierane ze względu na swój orzeźwiający i lekki charakter. Perfumy o akordach cytrusowych idealnie sprawdzają się podczas ciepłych i letnich dni. Pozwalają poczuć powiew świeżości i dawkę pozytywnej energii. Poprawiają humor i dają kopa do działania. W malutkich buteleczkach zazwyczaj zamknięte są nuty bergamotki, pomarańczy, neroli oraz cytryny, którą bierzemy pod lupę właśnie w dzisiejszym artykule. Zdradzamy, jak pachnie w perfumach i jakie ma właściwości.

Cytryna dobra na wszystko

Na samym wstępie warto wyjaśnić, w jaki sposób pozyskuje się olejek zapachowy. Do uzyskania esencji wykorzystuje się skórkę cytrusa, która jest tłoczona na zimno. Aromat olejku jest świeży, czysty z delikatną nutką kwaskowatości. Oprócz tego w zapachu wyczuwalna jest również cierpkość. Cytryna często stanowi składnik wód kolońskich, perfumowanych oraz innych produktów kosmetycznych. W kompozycjach zapachowych idealnie współgra ona z wonią lawendy, geranium bądź róży. Tworzy również idealną mieszankę z innymi cytrusami takimi jak neroli, bergamotka czy pomarańcz. Olejek cytrynowy wprowadza do perfum świeżość i lekkość.

Olejek cytrynowy ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C wspomaga system odpornościowy, chroni nas przed infekcjami i przeziębieniem. Usprawnia pracę wątroby oraz układu limfatycznego. Ma właściwości odtruwające oraz potrafi skutecznie poprawić nastrój. Posiada błonnik, przyśpiesza metabolizm dlatego też, doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które się odchudzają.

W kuchni cytrynę wykorzystuje się chociażby do sosów i orzeźwiających napojów, np. lemoniady. Sok z cytryny dodany do gotującego się ryżu sprawia, że nie będzie on sklejony. Sprawdzi się również w przypadku zwiędłej sałaty, której chcemy dać drugie życie – wystarczy odrobina soku i lód.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://kosmetolandia.pl/cytrynowe-orzezwienie-w-perfumach/