Co trzeba wiedzieć o zawodzie perfumiarza?

Wybierając się do drogerii bądź przeglądając ofertę perfumerii internetowej często trudno nam się zdecydować na zakup jednego, urzekającego nas zapachu. Szeroki asortyment produktów sprawia, że testujemy dziesiątki perfum zanim wybierzemy te jedyne. Najczęściej przy wyborze pachnidła kierujemy się nutami zapachowymi, które są w naszym guście i które szczególnie lubimy. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak powstały nasze ulubione perfumy i ile trzeba włożyć w to wysiłku i zaangażowania. Poniżej zdradzamy, czym zajmuje się perfumiarz i czym powinien się wyróżniać.

Czym zajmuje się perfumiarz a czym senselier?

Na samym początku należy wymienić różnicę pomiędzy senselierem a perfumiarzem. Wiele osób ich nie rozróżnia tymczasem zajmują się oni całkiem czymś innym. Senselier to po prostu tester zapachów. Dzięki swojemu doskonałemu węchowi, bada perfumy, sprawdza je i szacuje ich możliwość na odniesienie sukcesu w sprzedaży. Perfumiarz natomiast to osoba, która tworzy daną kompozycję od a do z. Dba o to, by poprzez dobór odpowiednich nut zapachowych, stworzyć spójną i harmonijną całość, która podbije serca klientów i wpasuje się w ich gusta.

Dobry perfumiarz musi się odznaczać przede wszystkim doskonałym węchem jak również pewnymi predyspozycjami. Chodzi tu przede wszystkim o umiejętne opisywanie, łączenie zapachów a następnie zapamiętywanie danej kompozycji. Perfumiarz musi także potrafić rozpoznać poszczególne zapachy i użyć ich w swoim pachnidle w odpowiednich proporcjach. Osoba, która pragnie tworzyć unikatowe zapachy stale musi się rozwijać. Wyrażanie chęci do poznawania nowych zapachów jak również doskonalenia swoich umiejętności to podstawa.

Wykształcenie w tym wypadku nie jest obligatoryjne ale na pewno będzie przydatnym dodatkiem. Wiele znanych perfumiarzy nie ukończyło żadnej nauki na kierunku chemicznym bądź biologicznym. W Polsce osoby kandydujące na stanowisko perfumiarza muszą poddać się trzy letniej nauce, w trakcie której uczą się odpowiednio dobierać nuty zapachowe i tworzyć ciekawe oraz oryginalne kompozycje.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://perfumowyblog.pl/jak-wyglada-zawod-perfumiarza