Cera wrażliwa i alergiczna – jak ją traktować?

Twoja skóra reaguje wysypką i zaczerwienieniem na niektóre kosmetyki? Odrobina słońca lub mocniejszy wiatr są ją w stanie podrażnić? Możliwe, że masz cerę wrażliwą lub alergiczną.

Największymi kosmetycznymi wrogami osób z taką cerą są retinol, kwasy owocowe, alkohol, silnie działające peelingi. W zetknięciu z nimi skóra piecze, czerwienieje a nawet łuszczy się.

Na osoby ze skłonnością do alergii dodatkowo silnie działają intensywnie pachnące, kolorowe kosmetyki. Jednym słowem, im „dziwniejszy” produkt (np. balsam z drobinkami brokatu, krem pachnący gumą balonową czy intensywnie kolorowy żel pod prysznic), tym większe prawdopodobieństwo podrażnień.

Dlatego warto korzystać z łagodnych formuł z oznaczeniami dla alergików. Przyda się płyn miceralny, który nie podrażnia skóry, a także łagodny balsam. Warto szukać też kosmetyków, które mają jak najprostszy skład – na przykład pudru na bazie filtrów i pigmentów mineralnych. Po przyjściu do domu warto delikatnie zmywać makijaż i zwilżać twarz wodą termalną.